Elektroliza przezskórna jest jedną z metod terapii fizykalnej, w której wykorzystuje się modulowany prąd elektryczny w celach leczniczych.

Przezskórna elektroliza

W OFERCIE OD STYCZNIA 2024

W ostatnich latach badania pokazały, że przeciwbólowe działanie prądu elektrycznego jest sprawdzoną metodą na leczenie tego typu dolegliwości.

Obecnie jest to jedna z powszechnie stosowanych form postępowania przeciwbólowego. Terapia przezskórnej elektrolizy jest przełomem w leczeniu tendinopatii. Jest ona stosunkowo nową metodą, która pojawiła się na rynku dzięki rozwojowi technologii i wprowadzeniu nowych urządzeń do elektroterapii.

Na Polskim rynku aktualnie wyróżnia się trzy urządzenia podzielone ze względu na rodzaj wykorzystywanego prądu. Może to być prąd galwaniczny (stały), który wywołuje miejscowe działanie przeciwbólowe. Zjawiska towarzyszące przepływowi prądu przez tkanki podwyższają próg pobudliwości nerwów, zmniejszają ich przewodnictwo oraz zwiększają ukrwienie stymulowanej prądem okolicy.

Galwanizację stosuje się w leczeniu ścięgien po urazach mięśniowych oraz bliznach. Drugi rodzaj to prąd zmienny, który stosuje się w celu zmniejszenia bólu poprzez stymulację nerwu w sposób niemal bezpośredni. Leczenie tą metodą pozwala na szybkie i skuteczne usunięcie dolegliwości przy minimalnym bólu dla pacjenta. Ta technika umożliwia aktywację pierwszej fazy regeneracji tkanki miękkiej. Proces elektrolizy stosowany przez fizjoterapeutę pomaga usunąć zdegenerowaną tkankę i wznawia naturalny proces regeneracji w zdrową tkankę. Jest to nowość w świecie medycyny mięśniowo- szkieletowej oraz fizjoterapii inwazyjnej. Należy pamiętać, że metoda elektrolizy przezskórnej z wykorzystaniem prądu zdecydowanie wspomaga leczenie pacjenta i usuwanie dolegliwości, jednak bez wiedzy na temat medycyny mięśniowo-szkieletowej, ortopedycznej oraz terapii manualnej nie przynoszą odpowiednich efektów.

Jest to metoda, która może znacznie usprawnić terapię pacjenta, a czasami bez jej wykorzystania porządane efekty leczenia są niemożliwe do osiągnięcia. Spośród wielu metod leczenia bólu stosowanie stymulacji elektrycznej wskazuje wysoką skuteczność pod warunkiem wczesnego włączenia jej w proces fizjoterapeutyczny.

Wskazania:

 

  • Przeciążenie tkanek takich jak ścięgna, mięśnie

Tendinopatia to termin oznaczający przeciążenie ścięgien, które często nawraca. W ich wyniku dochodzić może do zmian zwyrodnieniowych, zapaleń okolicy ścięgna lub nawet do jego naderwania. Tego typu dolegliwości często dotyczą sportowców, ale nie tylko. Paradoksalnie tendinopatia często dotyka także osób posiadających siedzący tryb życia. Następuje to przez zmniejszenie wytrzymałości ścięgien, które są coraz mniej odporne na zerwanie.
Jedną z form leczenia tendinopatii jest zastosowanie terapii przezskórnej elektrolizy EPTE, które stała się przełomową techniką w leczeniu tego typu dolegliwości.

  • Uszkodzenie nerwów obwodowych

Neuropatia obwodowa oznacza uszkodzenie nerwów obwodowych, które zlokalizowane są niemal w całym ciele (poza centralnym układem nerwowym, do którego należy mózg i rdzeń kręgowy). Do uszkodzenia może dojść między innymi:

– podczas urazów (takich jak na przykład złamanie kości),
– na skutek ucisków (na przykład przez za ciasny opatrunek, lub ze względu na

warunki anatomiczne, przez które dojść może do zespołu cieśni nadgarstka)

– w przebiegu zakażeń bakteryjnych lub wirusowych
– na skutek niektórych schorzeń, takich jak cukrzyca, bolerioza, mocznica czy też

leczenia przeciwnowotworowego lub zatrucia

Objawami, które mogą wskazywać na konieczność zastosowania elektrolizy przezskórnej mogą być następujące dolegliwości kończyn:

– drętwienie i/lub mrowienie
– osłabienie
– przewlekły, przeszywający ból
– problemy czuciowe

  • łokieć tenisisty
  • rozcięgno podeszwowe
  • zrywanie zrostów
  • mięśnie kulszowo-goleniowe
  • okolica kości łonowej
  • ścięgno Achillesa
  • więzadło właściwe rzepki
  • ścięgno mięśnia nadgrzebieniowego
  • nerwobóle
  • przewlekłe zapalenia nerwów, splotów i korzeni nerwowych
  • dyskopatie.

Umów się na wizytę w REHACARE

Nie zwlekaj, zadzwoń lub napisz do Nas.

Bysławska 84, 04-993 Warszawa
kontakt@rehacare-rehabilitacja.pl
tel. +48 666-606-123

qxio-ios-information
Krok pierwszy

Wypełnij formularz

qxio-ios-information
Krok drugi

Po otrzymaniu wiadomości wyślemy informacje o dostępnych godzinach w dniu, który wybrałeś/aś. Jeśli w danym dniu nie będzie wolnego terminu, zaproponujemy wolny termin.

qxio-ios-information
Krok trzeci

Przyjdź 10 min przed wizytą. Po wypełnieniu formularza założymy Ci Kartę Pacjenta i przystąpimy do wykonywania zabiegów. Ubierz się wygodnie, nie stosuj kremów i maści na skórę poddawaną zabiegom. Na zabieg nie zakładaj biżuterii. Pamiętaj o zabraniu skierowania.